Soma 301 Filmi

‘Soma 301′ filminin çekimine Manisa Valiliği’nden izin yok iddiası Yönetmen ve yapımcı Faik Ahmet Akıncı, Manisa’nın Soma ilçesinde, 13 Mayıs 2014 tarihinde yaşanan maden faciasını beyazperdeye aktarmak için çekeceği ‘Soma 301′ isimli filmine, 10 gün önce müracaatına rağmen Manisa Valiliği’nden henüz izin alamadığını söyledi.
Yönetmen ve yapımcı Faik Ahmet AKINCI, Manisa’nın Soma ilçesinde, 13 Mayıs 2014 tarihinde yaşanan maden faciasını beyazperdeye aktarmak için çekeceği ‘Soma 301′ isimli filmine 10 gün önce müracaatına rağmen Manisa Valiliği’nden henüz izin alamadığını söyledi.
Manisa Valisi Erdoğan BEKTAŞ, konudan bilgisinin olmadığını söylerken, Turizm Müdürü İbrahim Sudak, Soma’nın hassa bir dönemden geçtiğini belirtip, “Şu an da film çekilip, çekilmeyeceğine dair olumlu ve olumsuz bir yanıt veremiyoruz. Konu değerlendirmede, Soma ile ilgili bir dava süreci başladı. İddianamenin kabul edilmesinden sonra 13 Nisan’da bir mahkeme var. Mahkemenin gidişatına sıkıntı yaratmaması için değerlendirme ilk duruşmadan sonra davanın seyrine göre yapılacak” dedi.
‘YÖNETMELİKTE OLMAYAN BİR ŞEYİ BENDEN İSTİYORLAR’

Bunun üzerine tekrar Manisa İl Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’ne giderek görüştüğünü belirten Akıncı, “Kültür Müdürlüğü, ‘Valilikle görüşüp size döneceğiz’ dediler. Ben de hemen vali beyi arayıp durumu açıklayıp gerekli iznin çıkarılması hususunda yardımcı olmasını istedim. Daha sonra yetkililerle iletişim kurduğumda bana dedikleri şey ise, ‘Şirketinize bir yazı yazdık, sizden senaryoyu ve sinopsisi istiyoruz’ dediler. Yönetmelikte böyle bir şeyin olmadığını ifade edince bana ‘Evet, yönetmelikte böyle bir şey yok ama siz, Faik Ahmet Akıncı’sınız. Sizden senaryoyu ve sinopsisi istiyoruz’ denildi. Yönetmelikte olmayan bir şeyi benden istiyorlar. Yasal olmayan bir şeyi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü benden istiyor. Daha sonra bu olayı vali beye anlattım, konuyla ilgili bana döneceğini söyledi ama bana şu ana kadar kimse olumlu olarak dönen olmadı. Soma’ya daha önce Genel Maden-İş Sendikası’nın eğitmeni, uzmanıyken eğitim vermek için üç defa geldim. Her gelişimde Soma’da gözaltına alındım. ‘İstanbul’dan aramanız var.’ deyip beni gözaltına alıp, üç gün nezarette tutup seminer ve eğitim tarihini geçirip buradan gönderdiler. Daha önce üç kere bana bunu yapan Manisa Valiliği, bu sefer burada film çekmemi engellemeye çalışıyor. Türkiye sinema sektörü beni çok iyi tanır. Faik Ahmet Akıncı, çekiyorum dediği bir şeyi çeker. Soma maden faciasını çekeceğim. Bu ama Soma’da ama Soma dışında olur,

çekip, maden faciasının yaşandığı 13 Mayıs’ta vizyona sokacağım” diye konuştu.

Akıncı, çekimlerinin bir bölümünü Kınık’ta yapacakları için İzmir Valiliği’ne de başvurduklarını ve gerekli izinlerin verildiğini de kaydetti.

“İZİN SOMA DURUŞMASININ SEYRİNE BAĞLI”

Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, şu an filme izin verilip, verilmemesi konusunda bilgisi olmadığını belirtip, “Bana ulaşan bir yazı yok. Araştırmasını yaptıracağım” dedi.

Manisa İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Sudak, “Soma hassas bir dönemden geçiyor. Şu an da film çekilip, çekilmeyeceğine dair olumlu ve olumsuz bir yanıt veremiyoruz. Konu değerlendirmede, Soma ile ilgili bir dava süreci başladı. İddianamenin kabul edilmesinden sonra 13 Nisan’da bir mahkeme var. Mahkemenin gidişatına sıkıntı yaratmaması için değerlendirme ilk duruşmadan sonra davanın seyrine göre yapılacak” diye konuştu.
KaynaK:http://www.haberler.com/

Güzel Kızlar ve Yakışıklı Erkeklerle Tanışmak İstermisin? Beni Tıkla..


Facebook Profilinde Paylaş
Ekleyen by :
Yorumlar : Yorum Yok
Etiketler : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın